ARCHIWUM SERWISU

Rowerem przez Bajkał-Spotkanie podróżnicze online z Jakubem Rybickim

od: do:

Niebieski plakat ze zdjęciem przedstawiającym zamarznięte wielkie jezioro i jadącymi po nim rowerami dwiema osobami. Ubrani w grubą zimową żółtą i czarną kórtkę. Niebo niebieskie z chmurami. Tytuł rowerem przez Bajkał, spotkanie podróżnicze online z Jakub

26 maja 2021 roku o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze w wersji online z Jakubem Rybickim pt."Rowerem przez Bajkał" w ramach projektu Inspiracje, cyklu Horyzonty, które zaplanowane na 19 maja 2021 roku godz. 18.00 z przyczyn technicznych nie odbyło się.

Spotkanie odbędzie się na Facebook Live Osiedlowego Domu Kultury Zasole.
Link do prelekcji na Facebooku Odk Zasole.

Opowieść o życiu na Syberii i mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Czy dalekie rubieże Rosji to naprawdę "przeklęta ziemia"? Czym zajmowali się Polacy zesłani w okolice Bajkału? Co się z nimi stało? Jak wygląda syberyjska przyroda i czy naprawdę w tajdze mieszkają duchy? Wszystko okraszone potężną dawką niesamowitych zdjęć.

W marcu 2013 dwójka śmiałków pokonała ponad 900 km rowerami po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata. Walczyli z zabójczymi mrozami, powalającymi wiatrami, głębokim śniegiem i własnymi słabościami.
Jakub Rybicki i Paweł Wicher wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska- najbardziej na północ wysuniętego punktu jeziora - by po 3 tygodniach stanąć na jego południowym krańcu - w Kułtuku. W sumie przejechali ok. 950 km, z czego kilkadziesiąt kilometrów po prostu przepchali. Temperatury, z jakimi przyszło się im zmierzyć wahały się od - 35 stopni w nocy do ok. - 15 w dzień.
Bajkału nie da się przejechać w lecie, z tego prostego względu, że nie ma tam dróg - opowiadają podróżnicy. Zdecydowaliśmy się na marzec, bo mrozy są wtedy już lżejsze, a lód wciąż ma grubość ok. 1 metra -  mogą po nim bez obaw jeździć ciężarówki. Wybór środku transportu też był prosty - od kilku lat podróżujemy rowerami, a Rosję upodobaliśmy sobie szczególnie. Parę lat temu powołaliśmy do życia projekt "Rowerowa Rosja", a podróż po Bajkale jest jego logiczną kontynuacją.
Zima na Syberii ma sporo zalet - śpią niedźwiedzie i kleszcze - największe zagrożenia dla człowieka. Jest mniej turystów, a powietrze bardziej przejrzyste. Na Bajkale jest więcej słonecznych dni niż na Krymie, a widoki są przecudne. Jezioro jest otoczone ze wszystkich stron górami, z najwyższą, górą Czerskiego o wysokości 2588 m. n.p.m.. Lód jest gruby i krystalicznie czysty - warunki wręcz idealne do jazdy. Niestety, według miejscowych zima 2013 była najbardziej śnieżna od niepamiętnych czasów. Podróżnikom dokuczały również huragany, okazjonalne trzęsienia ziemi i usterki techniczne, takie jak łamiące się kierownice czy koła. Mimo tych przeciwności po trzech tygodniach wyprawa zakończyła się sukcesem, bez konieczności amputacji odmrożonych kończyn.
Więcej informacji na temat wyprawy i Rowerowej Rosji na stronie www.rowerowarosja.pl, zdjęcia ze świata na mojej osobistej stronie www.jakubrybicki.pl

O wyprawie i życiu na Syberii mówi książka "Po Bajkale", wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki, wyróżniona w Nagrodach Magellana w kategorii "książka podróżnicza".

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)